Para ve Güç – SafaSoft

Loading Likes...
Oyunu Oyla

Bugün sizlere çok zor bulunan ama bir o kadarda eski bir oyundan bahsedeceğiz. Oyunun geliştiren ekip Safasoft ve oyunun adıysa Para ve Güçtür.

Oyunun Adı: Para ve Güç
Oyunun Diğer Adı: pvg
Oyunun Dili: Türkçe
Geliştiricinin Adı: SafaSoft
Oyunun Motoru: Özel Yapı
Oyunun Platformu: DOS
Oyunu Anlat: Oyun, zar atarak arsalar buluyorsunuz. Bulduğunuz arsaları isterseniz alıyorsunuz ve ya almayarak devam ediyorsunuz, eğer sen almazsan o arsaları alan bir rakibin olacaktır. Oyunu dilerseniz, arkadaşlarınla ve ya yapay zeka ile oynuyorsunuz.

Oyunda arsalar dışında, hazine, sürpriz, hapishane, at yarışı ve zar atma oyunları yer almaktadır. Aşağıdaki paragrafta detaylandırılmıştır.

HAZİNE

Hazine karesine geldiğinizde bir mesaj gelir. Bu mesaj genellikle paranızı ilgilendirir.

SÜRPRİZ

Sürpriz karesine geldiğinizde bir mesaj gelir. Bu mesaj genellikle paranızı ilgilendirir.

VERGİ

Oyun sırasında bu kareye geldiğinizde paranızdan 200 kredi otomatik olarak alınır. Oyunda en çok para kaybedebileceğiniz yerlerden biridir.

HAPİSHANE


Bu kareye geldiğinizde hapishaneye girmiş olursunuz. Hapse girdiğinizde 2 tur oyun hakkınızı kaybedersiniz. Eğer hapis çıkış kartınız varsa sıra size geldiğinde beklemeden oyuna tekrar alınırsınız. Oyunda üst üste 3 çift zar attığınızda da hapse düşersiniz.

AT YARIŞI

Bu kareye geldiğiniz zaman ilk önce size at yarışına katılıp katılmayacağınız sorulur. Fakat bu bölüme girebilmek için paranızın pozitif olması gerekmektedir. Eğer EVET cevabı verirseniz karşınıza yarışa katılacak atların isimleri çıkar. Atları seçmek için atların numaralarını da kullanabilirsiniz. Tablodan kredi yatıracağınız atı seçtikten sonra o ata kaç kredi yatıracağınız sorulur. Tüm işlemler bittikten sonra at yarışı ekranı gelir. At yarışı ekranında üstte solda birinci durumdaki at, üstte sağda ise seçtiğiniz at gösterilir. Yarışı başlatmak için sizden onay beklenir. Yarış bittikten sonra çıkmak için sizden onay beklenir. Daha sonra yarışla ilgili bilgileri ekrana yansıtan bir tablo gelir.

ZAR OYUNU

Bu kareye gelgiğiniz zaman şansınızı deneyip denemeyeceğiniz sorulur. Eğer paranız pozitif değilse işleme girilmez. Katılmayı kabul ettiğinizde ekrana bir tablo gelir. Bu tabloda hangi zar geldiğinde yüzde kaç kazanacağınız yazılıdır. Burayı geçtikten sonra ne kadar para yatıracağınız sorulur. Bundan sonra zar atılır. Ve gelen zara göre kazandığınız veya kaybettiğiniz para ekrana yazılır.

ARSALAR

Oyunun büyük bir bölümünü arsa almak, onların üzerinde ev kurmak ve bu yaptığınız evlere gelen oyunculardan kira almak oluşturur. Bu yüzden oyunun temel öğesi arsalardır. Oyunda 22 tane arsa bulunur. Bir arsa aldığınız zaman oraya gelenlerden belli bir miktar kira alırsınız. Eğer arsanızda ev kurmak istiyorsanız arsanızla aynı renk olan diğer arsaları da almak zorundasınız. Aynı renkte olan bütün arsaları aldığınızda o arsalara istediğiniz kadar ev yapa- bilirsiniz. Eğer aynı arsaya dört ev kurarsanız daha sonraki ev kurma işlemini yaptığınızda o kareye otel kurmuş olursunuz. Oyun sırasında bir arsaya gelip onu seçtiğinizde arsaya ait bilgiler gelir. Bu tablonun ilk sırasında arsanın ismi yazılıdır. Ayrıca arsaya ait kira, ipotek ve ev kurma bedellerine bu tablodan bakabilirsiniz.

Oyun Nasıl Oynanır?

PVG yazıp ENTER tuşuna basın. Kullandığınız monitöre göre gelen soruya E veya H tuşuna basarak cevap verin. Daha sonra herhangi bir tuşa veya farenizin düğmesine basarak oyuna geçin. İlk önce oyunu kaç kişi oynayacağınız sorulacaktır. Oyun en fazla dört kişiyle oynanmaktadır. Eğer bir kişiyi seçerseniz rakibiniz otomatik olarak bilgisayar seçilir. Daha sonra oyuncuların ismi sorulur. Bu işlemlerden sonra oyuna geçebilirsiniz.

Bilgi

Oyunu, Serkan Doğan ve Ramazan Sezer ikilisi yapmıştır. Tasarım konusunda ise, Ramazan Sezer üstlenilmiştir. Oyunun grafiğini Ramazan Sezer ve Mustafa Özçınar yapmıştır. Oyunu deneyenler ise, Sinan Dora, Erkan Doğan, Serkan Doğan ve Ramazan Sezer‘dir.

Resimler

Edin

Bir cevap yazın