İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları – SiliconWorx

Loading Likes...

Bugünki eklenen ikinci oyun, eskiden yapılmış olan İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları oyununu tanıtmak bizim için bir onur ve gururdur.

Oyunun Adı: İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları
Oyunun Diğer Adı: İstanbul Efsaneleri – Lale Savaşçıları, İstanbul Efsaneleri
Oyunun Dilleri: Türkçe
Geliştiricinin Adı: SiliconWorx
Oyunun Motoru: AMOS
Oyunun Platformu: Amiga, DOS
Oyunu Anlat: Türkiye’nin ilk RPG oyunudur. İstanbul’un içinde geçen bir hayali hikayesine sahip olay örgüsüdür. Bu cümleden sonra yapımcısındaki bir yazısından olduğu gibi sitemize aktarılmıştır.

İstanbul Efsaneleri, hayali bir dünyada geçen fantastik ve komik bir masaldır. İçinde yaşadığımız, aşina olduğumuz dünyayı andırdan ancak çok daha masalsı ve komik öğelerle süslenmiş bir ortamda geçen öykülerden oluşur. Kısaca İstanbul olarak da bilinen bu esrarengizler muamması gizemli şehir, hem izbelerinde ansızın inanılmaz olaylar gelişebilen, her daim traji-komik öykülerin kol gezdiği, maceranın, gerilimin, aşkın ve ihanetin, hatta ve hatta çatlayana kadar kahkahanın bini bir paraya satılan bir gırgır öbeğidir, hem de ille de olmazsa olmaz, ak sakallı “Silikon Baba”nın sokaklarında dolanıp kahraman avladığı bir fantazi diyarıdır.

Sokaklarında yaşayan ve insanlardan farklı özellikler taşıyan magandaları, memurları, lavukları ve daha gani gani çeşitli ırkları ve garip yaratıklarıyla; sıradışı hayvanları, doğaüstü olayları ve komik havasıyla yaşayan bir masal şehri olan bu acaip İstanbul şehri, efsanenin temelini oluşturur. Bu şehirde ve tee ne zamanlardan, taa o zamanlara kadar uzanan koskoca tarihinin hatırlanabilen herhangi bir yerinde geçen gizemli ve garip olaylar, istilalar, tavşenk yarışları, karmaşık komplolar, şehir sakinleri arasında geçen savaşlar, konken günleri ve elbette insanı şaşkınlıklara sürükleyen, özgün kahramanlık öyküleri, şehrin alışılmadık, kendine özgü hayatı içinde, absürd komedi ağırlıklı bir üslupla anlatılır.

İstanbul Efsaneleri masalının piyasaya sürülen ilk ürünü olan, 1994-1996 yıllarında Amiga ve DOS için hazırlanan Lale Savaşçıları,
masalın büyük tarihi içinde seçilen bir dönemi anlatan, R.P.G. tarzında bir bilgisayar oyunudur. Ayrıca P.Ü.F. ve V.I.Ş.Ş. tarzlarında da oyunları geliştirilmiş, ancak afakan basması nedeniyle oyuncuyla vuslat maalesef nasip olmamıştır. Fantastik kurgu dalında Türkiye’de son yıllarda verilen en tanınmış eserlerden biri olarak, İstanbul Efsaneleri, artık adı kadime karışmakta olsa da, hala fantastik kurgu ve bilgisayar oyunu meraklılarının kalbinde kurduğu tahtta sebatla oturmakta, geleni gideni de oklavayla kovalamaktadır.

Resimler

Edin

Bir cevap yazın