Antaryon Online – Oğuzhan Özbay

Loading Likes...
Oyunu Oyla

Bugün sizlere eski bir Türk yapımı olan Antaryon Online adlı oyunu tanıtıyoruz. Umarızki bu oyunu hem seversiniz ve hemde benimsersiniz.

Oyunun Adı: Antaryon Online
Oyunun Diğer Adı: Antaryon Ejderler Diyarı
Oyunun Dilleri: Türkçe
Geliştiricinin Adı: Oğuzhan Özbay
Oyunun Motoru: Özel Yapı
Oyunun Platformu: Internet
Oyunu Anlat: Her şey Kanayyillerin büyü ile tanışmasıyla başladı. Büyünün taraflar oluşturması savaşı tetikledi ve büyük savaş sonrası pişman 13 gezgin, aralarından birini; -Aunsorm Gul‘ü- hâkim seçtiler ve hepsi farklı diyarlara dağıldılar.

Aunsorm Antaryon’u keşfetti burada uynoklardan bir uygarlık kurdu daha sonra Dünyaya gitti. Burada büyüyü kötü emelleri için kullanan Ra’yı öldürdü. Antaryon’a dönerken yanına Ra tarafından dönüştürülmüş yaratıkları aldı. Antaryon’a döndüğünde Aunsorm’a karşı isyan çıkmıştı. Aunsorm kendi ordusunu hazırlamak için çalışmalara başladı. Oyunun senaryosu bu şekilde başlamaktadır.

Oyunun sahibi ve programcısı Oğuzhan Özbay’ın ‘Zabkaf Ouzalm’ isimli kitabı da bu senaryo üzerinde işler. Bir bakıma bir dünya yaratılmış, bunun oyunu yapılmış, kitabı yazılmış ve sizin tercihlerinize göre geliştirilmesi beklenmektedir. 2005 (LingOyn – LinGorya) senesinden bu yana web tarayıcısı üzerinden oynanan bu oyun hiçbir yükleme gerektirmeden, sizi fantastik bir dünyada dostlarınız ve düşmanlarınızla birlikte var olma mücadelesine çağırıyor.

Oyun tek ana kısımdan oluşmaktadır. Oyuna üye olduktan sonra seçtiğiniz karakterinize, canavarları kestirerek seviye atlatıyorsunuz, marketten yeni giysiler alıyorsunuz veya dubalardan (yaratıklardan) düşürüyorsunuz. Muharebe alanında diğer oyuncularla mücadele etme şansına sahip oluyorsunuz ve belki de en güzel şeylerden biri olarak bu fantastik dünyaya egemen olma mücadelesi veriyorsunuz. Son yapılan yeniliklerle yapılar ve askeri birliklerin oyuna eklenmesi strateji yönü ağır basan birlik savaşlarını ortaya çıkardı. Birlik savaşların oyunun en üst düzey general oyuncuları tarafından yapılmaktadır ve böylece ömürlük bir oyun zamanı ortaya çıkmaktadır.

Oyuna Başlarken

Oyuna üye olduktan sonra karşınıza gelen “Karakter Oluştur” kısmına tıkladıktan sonra karakterimizi seçiyoruz. Burada 5 tane tür
bulunmaktadır ve her türe göre değişiklik gösterecek şekilde sınıflar mevcuttur. Yani oyun içi çeşitlilik açısından bakıldığında 100’den fazla farklı karakter mevcuttur ve bunların erkek ve kadın diye ayrıldığı düşünüldüğünde (çok büyük olmasa da önemli farklar vardır) farklılıklar mutlaka göze çarpacaktır.

Oyunda yaratıklar veya diğer oyuncular öldürülüp tecrübe puanı kazanılır ve seviye atlanır. Seviye atladıkça her karaktere farklı sayıda gelecek şekilde Stat Puanı kazanılır ve yine her karakterde farklı şekilde stat maliyeti olan özelliklere bu SP’ler dağıtılır (Kuvvet, Algı, Bünye, Enerji, Gelişim, Etkinlik). Standart karakter özelliklerinin yanı sıra yine her karaktere farklı miktarlarda verilebilen ve artırılabilir başka özellikler-hünerler de vardır (Kritik, Sinirlenme, Yarma, İyileşme, Sersemletme vs.). Her seviyede Yetenek Puanı kazanılır ve karakteri geliştirecek özellikler artırılır. Yanınıza Evcimen olarak bir hayvan alabilirsiniz bunlarda sizin için yanınızda savaşırlar ve ayrıca size farklı özellikler verirler. Ayrıca savaşlarda hızlı yol almaya yarayacak binek hayvanlar da alınabilir; bunlarda yol almanın yanı sıra ek özelliklerde vermektedir.

Statları yanlış dağıttığınızı düşünürseniz belli bir oyun parası olan ANT karşılığı Yenilenme yapabilirsiniz ya da karakterinizi beğenmediyseniz Tenasüh yapıp aynı seviyede kalarak başka bir karaktere geçebilirsiniz. Her sınıfın sadece onda olan özel hünerleri vardır. Örneğin; Meftalimler eğer hüner denk gelirse rakibin evcimenini kontrol ederler. Eğer rakibin evcimeni yoksa doğadan evcimen çağırıp karakterin seviyesi kadar vuruş sağlar. 100’ü bulan karakter çeşitliliğine bunca özelliği de katarsak, o klasik herkesin aynı olduğu oyunlara kıyaslamaya bile gerek kalmayacaktır. Hemen hemen herkesin kendine göre bir karakteri olmuş olur.

Oyunda RS(Rol Sahiplenme) ye uygun olarak tasarlanmış 11 tane assav (topluluk) bulunmaktadır ve seçtiğiniz karakterin etniğine göre bu assavlardan birine üye olarak hem yardım alır hem de rolünüzün gerekliliklerini
yerine getirirsiniz.

Aktif Assavlar

Ayrıca oyunun kendi zaman sistemi vardır. Gerçek yaşamdaki bir gün Antaryon’da 4 güne tekabül etmektedir. Assav özelliklerini geliştirmek için oyuncular bağlı bulundukları assavla ortak hareket ederek bu Antaryon Gün(AG)’lerinde Antaryona egemen olmaya çalışırlar. Assav özelliklerine assava üye olan herkes sahip olur. Ayrıca oyunda normal ölündüğü zaman ANT vererek dirilirken, ‘Kritik’ ölündüğü zaman dirilmek için yeni bir AG’nin başlangıcının beklenilmesi gerekmektedir ya da sitrin taşı sahibi olmak. AG’ler 00:00, 06:00, 12:00, 18:00 saatlerinde başlamaktadır.

Yine karakter oluşturma sayfasından oyunun kendi senaryosuna ulaşabilir, yardım sekmesinden oyunla ilgili daha fazla ayrıntıya
ulaşabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz assavdaki üyelerden, sorumlulardan oyunla ilgili her türlü soru ve sorunla ilgili cevap alabilirsiniz. İşin özü oyuna başlamaya karar verdiğinizde bilgi ya da eşya fark etmez her konuda yardım almanız garantidir.

Oyunda eşya mantığı da 4 şekilde sıralanabilir. Bunlar: “Normal, Büyülü, Nadir, Tekil”. Normal eşyaları her karakter markette görebilir. Büyülü eşyaları pazarlık kabiliyeti yüksek karakterlerden yine marketten alabilir. Nadir eşyalar adları üstünde belli bir şansa sahip karakterlerce nadir olarak yaratıklardan düşürülürler. Tekil eşyalarda aynı şekilde düşürülür fakat oyunda sadece düşüren kişide bulunur. Bir nadirden oyunda birden fazla bulunabilirken tekilden sadece 1 tane bulunmaktadır ya da onun gölgesi olan kısa kullanım süresi olanları vardır. Büyülü eşyalar normallere göre biraz daha iyi özellik verirken nadirler büyülülere göre oldukça iyi özellikler verirler. Tekiller ise eğer karaktere uygun bir eşya ise karakteri diğer oyuncuların ilerisine götürür.

Resimler


Edin

[yasr_multiset setid=0]

Bir cevap yazın